Selvom vi ikke verificerer specifikke påstande, fordi anmeldernes meninger er deres egne, kan vi godt betegne anmeldelser som "Verificerede", når vi kan bekræfte, at der har fundet en forretningsinteraktion sted. Læs mere

Af hensyn til platformsintegriteten scannes alle anmeldelser på vores platform – verificerede eller ej – af vores automatiserede software døgnet rundt. Denne teknologi er designet til at identificere og fjerne indhold, der overtræder vores retningslinjer, herunder anmeldelser, som ikke er baseret på en reel oplevelse. Vi er klar over, at vi måske ikke fanger alle problemer, og du er velkommen til at gøre os opmærksom på det, hvis vi har overset noget. Læs mere

Se, hvad kunderne siger

Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Ooof. Wish I'd read the reviews before ordering. Have a tracking number which doesn't work. AA isn't responding to my emails. Called their phone during business hours, but got a voicemail it wa... Se mere

Bedømt til 5 ud af 5 stjerner

The Atomiser is amaizing, creating a micro-fine mist direct from the bottles of 100% pure essential oil blends. Scents are incredible and they really last afterwards. Extremly quiet, no water tank or... Se mere

Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

I've been in their loyalty programme for years, love the products but my latest experience is a big disappointment. The free gift set offered at checkout was not there to select as on previous orders,... Se mere

Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Still disputing an order with credit card company. Interesting to read a glowing review straight after a negative one. But suspicious, but looking at reviews now, you can’t get worse that bad reviews... Se mere

Virksomhedsoplysninger

  1. Leverandør af skønhedsprodukter
  2. også i
  3. Butik med aromaterapiprodukter
  4. Helse- og skønhedsbutik
  5. Hudplejeklinik
  6. Kosmetik- og parfumeleverandør
  7. Kosmetikforretning

Oplysningerne kommer fra forskellige eksterne kilder

Natural Body & Skincare | Award-Winning Products | Free UK Delivery on orders over £60 | Aromatherapy Associates


Kontaktoplysninger

2,0

Under middel

TrustScore 2 ud af 5

59 anmeldelser

5 stjerner
4 stjerner
3 stjerner
2 stjerner
1 stjerne

Ingen anmeldelsesinvitationer registreret

Denne virksomhed har ikke inviteret sine kunder til at skrive anmeldelser, så anmeldelserne er muligvis ikke repræsentative

Sådan bruger denne virksomhed Trustpilot

Se, hvordan deres anmeldelser og bedømmelser indsamles, vurderes og modereres.

2,0

Alle anmeldelser

(59)

9 anmeldelser inden for de sidste 12 måneder

Skriv en anmeldelse
Virksomheder på Trustpilot må ikke tilbyde incitamenter eller betale for at skjule anmeldelser. Anmeldelser repræsenterer individuelle brugeres meninger, og ikke Trustpilots mening. Læs mere

Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Don't buy from this company.

Awful customer service in that they are so unwilling to resolve or even believe you have a problem with a product. I purchased an atomiser which originally worked, it released the oils, smelt lovely and a fine mist was visible, as in their online video. It then stopped releasing any oil and there was no visible mist - I was told that I wouldn't be able to see a mist and if it was powered up it would work. It still didn't release any oils. I called again and was told to watch if the oil went down as this would show it was/wasn't working. The oil didn't go down. Finally I returned the product and, only once I chased them did they a) acknowledge that I'd returned it after questioning which box I'd sent it to them in and b) instantly said it worked fine. There is no doubt in my mind that the atomiser was just simply turned on and as it had power it was deemed workable. I emailed them to ask what tests they'd done and to share my disappointment that they weren't trying to resolve the issue. My email went ignored. Its an absolute disgrace of a company and they deserve the number of negative reviews they've received.

8. november 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

did not receive the item or a refund, ripped off!

I recently purchased "a spa treatment in a box" for £80, as a reward it was bundled with a free "Miniature Deep Relax Sleep Mist 10ml". after about a week, a large box was delivered containing only the free sleep mist and no "spa in a box" I thought this was strange but the packing slip listed only the sleep mist so I assumed the spa in a box was being sent separately. After several more days I still hadn't received my item so I tried ringing them but no-one ever answers the phone, EVER!. I then emailed them using the contact form on their website, I received a reply stating that the item had been delivered and contained a photo of me accepting the box which contained only the sleep mist. I have tried emailing them several times since then explaining over and over that the spa in a box wasn't in the box! but they are not responding. Basically I am £80 out of pocket and see no way of satisfactorily resolving this, these people are a disgrace and should be avoided at all costs.

30. september 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Surprisingly poor customer service for…

Surprisingly poor customer service for a big brand. Sold me a gone off product and then reluctant to remedy the issue. Said I would hear from the technical team… not sure how this will help unless they can fix a dodgy sleep mist I’ve already been sent?

4. august 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 2 ud af 5 stjerner

They don't answer their phones emails unanswered.

They don't answer their phones, nor reply to emails. I ordered an Inner Strength roller ball - when I opened the box insteasd of finding an Inner strength bottle inside, I pulled out a Revive Morning bottle. Plus the top of the box was partly opened. That's not what I ordered.

I've sent 2 emails to them absolutely no reply. I've phoned -absolutely no reply.
No one seems to be in the office or they don't want customers anymore. i don't know.
Shame their products are excellent - no complaint about the quality - thats why I didn't score only one star.

13. juli 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Usually love this company but can not…

Usually love this company but can not believe the rip off of the new harrods city serenity bath oil.

£160 for 100ml (£1.60/ml), or £12 for 9ml (£1.33/ml).

Usual pricing on bath oils is £70 for 100ml (£0.70/ml), £50 for 55ml (£0.90/ml) & £12 per 9ml (£1.33/ml).

I’ve contacted customer services at aromatherapy associated and they confirmed the contents in the 9ml and 100ml are identical. Tried to say it is the cost of the larger bottle and box that increases the price but that would surely increase the price on all 100ml & 55ml sizes. It doesn’t. In fact, for the others the price goes down for the larger bottles.

No-one likes being ripped off or taken for a fool. Which is I’m afraid what they are doing.

30. juni 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 5 ud af 5 stjerner

Love this company

Absolutely love everything about this company! The products are top notch, even the packaging is luxurious.
Had some problems with the website before but the customer service over the phone usually sort it quickly.

25. juni 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 5 ud af 5 stjerner

Love this brand

Love this brand, in particular the shower oils - a little goes a long way and leaves skin beautiful moisturised and fragranced.

The hand balms are another personal favourite - I keep a tube on my desk and use as a little pick me up during the day. Again a little goes a long way.

They aren’t the cheapest but the quality is excellent and so they are good value for money.

3. april 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Atomiser broke in 5 months - no support

I bought their atomiser and it was great to begin with. Then it stopped working after 5 months of home use. I have sent multiple emails to AA and left answer phone messages for them, but there has been no reply in over 4 weeks. Their website says they respond within a week. Looking at other reviews this appears to be a common fault and also little response from customer service.

I would have expected a product at this price to last longer than 5 months and for there to be some customer service in follow up. Very disappointing for £120.

10. januar 2022
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 5 ud af 5 stjerner

Great customer service

Great customer service, lovely products. I received some damaged items and contacted customer service. My issue was resolved in a quick and professional manner. I bought a variety of products from this brand and love the scents especially De-Stess oils and roller balls.

11. december 2021
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Terrible smell

I purchased Aromatherapy Associates Lotion in Liberty, it is quite expensive at £21, unfortunately the smell is terrible, and the lotion doesn’t help my dry skin. Wrote to both the company and Liberty, and neither of them offered any help. For that price, I’d expect a better product and customer experience. Very disappointing.

20. november 2021
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 2 ud af 5 stjerner

Bad service

I have been trying to order from this company for several weeks.
They never answer the phone and when emailing they tell you to contact customer services and give the telephone number but as I’ve mentioned above the don’t answer and tell you to email,how many times did I email,I’ve lost count,the auto response is somebody will get in touch WHEN I’m still waiting.
In the meantime I have purchased my order from The Grooming Clinic which I received 2 days after I ordered not only cheaper but also to receive 3 free samples and a £75 gift voucher for a case of wine.
Thank you to The Grooming Clinic and a BIG thank you to Aromatherapy Associates for ignoring me.

10. november 2021
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 5 ud af 5 stjerner

A must have atomiser

The Atomiser is amaizing, creating a micro-fine mist direct from the bottles of 100% pure essential oil blends. Scents are incredible and they really last afterwards. Extremly quiet, no water tank or heat; it's ceramic with a light if you wish, fully portable whilst charged, automatic timing as well. Not too mention the simple contemporary design.

7. november 2021
Uopfordret anmeldelse
Bedømt til 1 ud af 5 stjerner

Not customer-oriented

Despite the fact that their website lists the countries where this company ships its goods, in reality it does not mean anything and it is necessary to check with them whether they will be able to deliver your order.
In general, they pursue an inflexible policy. Not oriented to satisfy potential customers.
You offer them a solution, and every time they tell you No.

19. februar 2020
Uopfordret anmeldelse

Er dette din virksomhed?

Tilegn dig din profil på Trustpilot og få gratis adgang til vores værktøjer, så du kan komme i kontakt med dine kunder.

Få en gratis konto

Dette er Trustpilot

Alle kan skrive en anmeldelse på Trustpilot. En anmeldelse er ejet af personen, som har skrevet den, og vedkommende kan derfor redigere eller slette den til enhver tid. En brugers anmeldelser bliver vist, så længe vedkommendes konto er aktiv.

Vi bruger en kombination af dedikerede medarbejdere og avanceret teknologi til at beskytte vores platform. Find ud af, hvordan vi bekæmper falske anmeldelser.

Læs om anmeldelsesprocessen på Trustpilot.

Hér finder du 8 tips til at skrive anmeldelser.

Verificering kan være med til at sikre, at det er rigtige mennesker, der skriver de anmeldelser, du læser på Trustpilot.

Det kan påvirke TrustScoren, når man tilbyder incitamenter i bytte for anmeldelser, eller når man kun spørger bestemte kunder, og det er imod vores retningslinjer.

Læs mere